13 maja 2020

Sp. z o.o. spółka komandytowa – najważniejsze informacje

 

Duże podatki ograniczają zdolności produkcyjne i inwestycyjne biznesu co hamuje rozwój. Przedsiębiorcy dążą do maksymalizacji zysku,  pomnażania kapitału a celem jest rozwój więc szukają korzystnych i optymalnych rozwiązań. W każdej firmie przychodzi taki moment, że trzeba dokonać radykalnych zmian. Zastanawiasz się co może być ta zmianą w Twojej firmie? Częstą zmianą i podstawową na drodze rozwoju może być zmiana formy prowadzenia biznesu.

Popularną formą prowadzenia biznesu jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, w której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a komandytariuszem – wspólnik tej spółki z o.o. lub inna osoba fizyczna.

Główne korzyści z prowadzenia sp. z o.o. spółki komandytowej to:

  • uniknięcie podwójnego opodatkowania
  • przeniesienie odpowiedzialności za zobowiązania firmy

Sp. z o.o. spółka komandytowa stanowi połączenie dwóch rodzajów spółek co pozwala na optymalizację podatkową przy odpowiedniej wysokości obrotów.

Podstawową rolą spółki z o.o. jest reprezentacja, zarządzanie i administracja spółką z o.o. sp. komandytową. Spółka taka pozwala uniknąć podatku CIT.  Dochody osób fizycznych będących wspólnikami spółki komandytowej podlegają opodatkowaniu jedynie podatkiem dochodowym od osób fizycznych – PIT. Niewątpliwe ta konstrukcja spółki pozwala na zaoszczędzeniu na podatkach. Wspólnicy spółki z o.o. sp. komandytowej mają prawo korzystać z podatku liniowego 19%.

Jak rozliczyć podatek dochodowy

Jedną z najważniejszych korzyści prowadzenia działalności w ramach spółki osobowej (za wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej) jest opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodu jej wspólników, a nie samej spółki. Dotyczy to również wspólników spółki komandytowej – komandytariuszy.

Istotną cechą tego rodzaju spółki jest to, że co najmniej jeden z jej wspólników (będących osobami fizycznymi) ponosi odpowiedzialność za zobowiązania i może ją reprezentować. Jest to komplementariusz. A co najmniej jeden nie ma prawa reprezentacji, a odpowiedzialność ponosi tylko do wysokości zadeklarowanej, i niepokrytej sumy zobowiązania Jest to komandytariusz.

Udziałowiec  będący spółką z o.o. również nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki, ale zysk wypracowany przez spółkę kapitałową podlega CIT. Część zysku przeznaczona na dywidendę jest po raz kolejny opodatkowana odpowiednio PIT albo CIT.

Spółka z o.o. spółka komandytowa pozwala na uniknięcie podwójnego opodatkowania występującego w spółce z o.o.

Odpowiedzialność w sp. z o.o. spółce komandytowej

Za zaległości podatkowe spółki komandytowej odpowiada tylko komplementariusz czyli sp. z o.o.

Postawienie się przez osobę fizyczną w roli komandytariusza, który zgodnie z umową spółki czerpie 99% zysków spółki, pozwala maksymalizować zysk i jednocześnie wyłączyć możliwość ponoszenia przez niego odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Komplementariuszem takiej spółki jest sp.  o.o. Stąd nazwa spółki  z końcówką  “sp. z o.o. spółka komandytowa”. Spółkę z o.o. występującą w roli komplementariusza najczęściej zakłada sam komandytariusz albo osoby od niego zależne.  On sam może pojawiać się w zarządzie tej spółki. Reprezentując spółkę z o.o. wykonuje za nią czynności w imieniu spółki komandytowej. Zarząd spółki z o.o., która jest komplementariuszem kieruje działalnością spółki komandytowej.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia, zapraszam na Bezpłatne Konsultacje Księgowe

Konsultacje księgowe

Kliknij w link: https://dwaplusjeden.com/konsultacje-ksiegowe/

Końcówka nazwy “sp. z o.o. spółka komandytowa” u  przedsiębiorców – jakie budzi skojarzenia?

Spółki z o.o., które występują w roli komplementariuszy, są zazwyczaj zakładane tylko do tego celu. W większości przypadków posiadają minimalny kapitał zakładowy (5.000 zł), tym samym nie gwarantują możliwości zaspokojenia zobowiązań spółki komandytowej ze swego majątku.

Wierzyciele nie mogą sięgać do majątku komandytariuszy. Komandytariusz po wniesieniu wkładu pokrywającego sumę komandytową nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Taka konstrukcja jest korzystna dla komandytariusza ale może budzić wątpliwości u kontrahentów. Tworzenie spółki w sposób zabezpieczający wspólnika przed ryzykiem pociągnięcia go do odpowiedzialności za zobowiązania spółki pozostawia u kontrahentów wątpliwość czy spółka zamierza w ogóle wykonywać swe zobowiązania.

Przeczytaj też:

Wypłata dywidendy – jaką kwotę zysku możesz przeznaczyć do wypłaty dywidendy?

Ubezpieczenia wspólników w ZUS

Ubezpieczenie społeczne i zdrowotne to dodatkowy wydatek, o którym musisz pamiętać

Komandytariusz będący osobą fizyczną nie unika płacenia składek ZUS. Jest traktowany jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność  ustawy i w razie braku zbiegu tytułów do ubezpieczeń podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jeśli komandytariusz jest jednocześnie jedynym wspólnikiem spółki z o.o., to również będzie posiadać kolejny tytuł do podlegania ubezpieczeniom. Oznacza to konieczność płacenia dodatkowej składki zdrowotnej.

2019-09-20

cennik biur rachunkowe

Kliknij w link: https://dwaplusjeden.com/indywidualna-oferta-dla-twojej-firmy/

Przeczytaj też:

Kiedy można stosować stawkę podatku CIT 9%