poradnik podatkowy

Faktury do paragonów – nowe zasady

27 grudnia 2019
podziel się na:

– jak wystawić fakturę –

Przedsiębiorco, jeżeli stosujesz kasy fiskalne to od 1 stycznia 2020 r. zmieniają się zasady wystawiania faktur. Wystawienie dla nabywcy – podatnika VAT, faktury z tytułu sprzedaży zewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej będzie uzależnione od zamieszczenia na paragonie dokumentującym tę sprzedaż NIP nabywcy.

Nowy sposób dokumentowania transakcji nie będzie miał zastosowania w przypadku sprzedaży zewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej przed dniem 1 stycznia 2020 r. Jeżeli sprzedaż zostanie zewidencjonowana w kasie fiskalnej w 2019 r., a w styczniu 2020 r. nabywca, który jest podatnikiem VAT, zwróci się o wystawienie faktury do paragonu, który nie będzie zawierał jego NIP, to sprzedawca będzie mógł taką fakturę wystawić.

Faktury do paragonów bez NIP nabywcy będą mogły być nadal wystawiane dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Wystawianie faktur wyłącznie do paragonów z NIP nabywcy nie dotyczy podatników świadczących usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0).

 

2019-12-27

certyfikowane biuro rachunkowe kliknij w link: https://dwaplusjeden.com/