21 marca 2024

Niższy VAT na usługi kosmetyczne

Od 1 kwietnia 2024 nastąpi zmiana w stawkach VAT na usługi kosmetyczne. Na niektóre z tych usług zostanie obniżona stawka z 23 % do 8%. Dla firm z branży beauty oznacza to konieczność ustalenia, które ze świadczonych przez nie usług mogą korzystać z obniżonej stawki, a które nie. Można to zrobić występując o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS). Podatnicy muszą również pamiętać o przeprogramowaniu kas fiskalnych.

Usługi, które zostaną objęte obniżoną stawką VAT 8% to:

  • zabiegi pielęgnacyjne i upiększające (które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej),
  • wykonywanie manicure i pedicure, stylizacji brwi i rzęs,
  • przekłuwanie uszu,
  • usługi związane z poradnictwem dotyczącym: pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała,
  • usługi depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.

Według kodu PKD:

96.02.13.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure
ex 96.02.14.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu
96.02.19.0 Pozostałe usługi kosmetyczne

Stawką obniżoną nie będą natomiast objęte zabiegi z kategorii inwazyjnych, takie jak np. wykonanie tatuażu, piercingu, usługi solarium, masaże czy zabiegi chirurgii plastycznej, jak również wszystkie zabiegi, które zostaną uznane za usługi w zakresie opieki zdrowotnej.

Dla firm z branży beauty może to oznaczać konieczność ustalenia, które ze świadczonych przez nie usług mogą korzystać z obniżonej stawki, a które mogą. Czasem będzie konieczność wystąpienia o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS). Przedsiębiorcy muszą również pamiętać o przeprogramowaniu kas fiskalnych.

 

2024-03-21

 

Poradnik podatkowy>>