Wakacje składkowe – dla kogo przerwa w opłacaniu ZUS?

8 października 2024
podziel się na:

Przedsiębiorcy pytani o największe bolączki własnej działalności gospodarczej najczęściej wskazują na koszty jej prowadzenia, a w szczególności na wysokość składek ZUS. Dlatego pomysł tzw. wakacji składkowych został przyjęty entuzjastycznie. Nowe przepisy zostały już uchwalone, zatem czas dowiedzieć się, komu przysługują wakacje od ZUS oraz kiedy i na jakich zasadach można z nich skorzystać.

Czym są wakacje składkowe?

Wakacje składkowe to pomysł rządu na ulżenie przedsiębiorcom. W tym koncepcie chodzi o możliwość okazjonalnego pominięcia składek na ubezpieczenia społeczne. Dzięki temu właściciele własnych biznesów mogą zyskać dodatkowe środki np. na inwestycje w rozwój.

W ramach wakacji składkowych przedsiębiorca będzie mógł zrezygnować z opłacania:

  • własnych obowiązkowych ubezpieczeń społecznych: emerytalnego, rentowego i wypadkowego;
  • własnego dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego;
  • składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Podczas korzystania z wakacji składkowych trzeba opłacić jedynie składkę zdrowotną.

Uwaga! Wakacje składkowe dotyczą tylko składek na ubezpieczenia społeczne samego przedsiębiorcy. Nie może on uzyskać zwolnienia ze składek, które opłaca za pracowników, współpracowników i zleceniobiorców.

Wakacje składkowe 2024 – od kiedy?

Nowa ustawa o wakacjach od składek ZUS (Ustawa z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw) ma wejść w życie 1 listopada 2024 roku. Od tego dnia przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie z opłat ZUS na wybrany miesiąc (począwszy od grudnia 2024). Możliwość skorzystania z wakacji składkowych będzie dotyczyć jednego miesiąca w każdym roku podatkowym. Podatnik lub jego pełnomocnik będzie mógł złożyć wniosek elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS – wyłącznie z konta płatnika. Wnioski będą rozpatrywane automatycznie.

Wakacje od ZUS – dla kogo?

Dla kogo są przeznaczone wakacje od ZUS? Niektórzy przedsiębiorcy mogą być rozczarowani, ponieważ dotyczą one jedynie wybranych podmiotów gospodarczych. To rozwiązanie jest skierowane tylko do mikroprzesiębiorców.

Warunkiem skorzystania z wakacji składkowych jest zatrudnianie maksymalnie 9 pracowników. Forma opodatkowania nie ma znaczenia, ale istotna jest forma prawna działalności. Ulga jest dostępna tylko dla:

  • przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą,
  • osób będących wspólnikami w spółce cywilnej,
  • samozatrudnionych (z wyjątkiem tych, którzy wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców).

Z wakacji składkowych nie skorzystają zatem m.in.:

  • wszyscy przedsiębiorcy, którzy zatrudniają co najmniej 10 pracowników;
  • twórcy i artyści;
  • osoby wykonujące tzw. wolne zawody;
  • podmioty prowadzące publiczne i niepubliczne placówki edukacyjne (szkoły, przedszkola);
  • wspólnicy spółek osobowych;
  • wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o. oraz akcjonariusze tzw. prostej spółki akcyjnej, jeśli przedmiotem aportu do spółki są praca lub usługi;
  • przedsiębiorcy, którzy w jednym z ostatnich dwóch lat kalendarzowych poprzedzających złożenie wniosku do ZUS osiągnęli przychód przekraczający 2 000 000 zł.

Ograniczeń jest zatem sporo, ale to dlatego, że wakacje od ZUS mają pomagać najdrobniejszym przedsiębiorcom, dla których składki społeczne niejednokrotnie stanowią duże obciążenie.

Co można, a czego nie podczas wakacji składkowych?

Warto mieć na uwadze, że wakacje składkowe znacząco różnią się od przerwy w działalności gospodarczej. W przypadku zawieszenia działalności, nie można jej prowadzić, a więc wykonywać usług czy sprzedawać towarów oraz wystawiać faktur. Podczas korzystania z wakacji składkowych działalność może być prowadzona w normalnym trybie. Przedsiębiorca będzie mógł w tym czasie uzyskiwać przychody oraz wystawiać faktury.

Wakacje składkowe nie oznaczają też przerwy w ubezpieczeniu, ponieważ wymagane składki zostaną zapłacone za przedsiębiorcę z budżetu państwa. Co prawda budżet pokryje wpłatę tylko w minimalnej kwocie wymaganej dla danego przedsiębiorcy i nie będzie możliwości dopłacenia różnicy, aby zachować wyższą podstawę do świadczenia emerytalnego, ale wpływ tej sytuacji na podstawę świadczenia emerytalnego zwykle będzie niewielki.

Wakacje od ZUS – czy to się opłaca?

Wakacje od ZUS to długo oczekiwana ulga dla najdrobniejszych przedsiębiorców. Rozwiązanie ma wiele zalet, wśród których najważniejsze to:

  • korzyści finansowe – możliwość zawieszenia płatności składek zapewnia oszczędności, które można wykorzystać na realizację ważnych celów firmy lub jej rozwój;
  • elastyczność – przedsiębiorca sam wybiera jeden miesiąc w roku, w którym chce skorzystać z wakacji składkowych;
  • dobrowolność – nie ma obowiązku korzystania z wakacji składkowych;
  • brak konieczności zawieszania działalności – podczas korzystania z wakacji ZUS firma może normalnie funkcjonować i zarabiać;
  • brak utraty ubezpieczenia – prawo przedsiębiorcy do świadczeń z ubezpieczenia społecznego jest zachowane podczas trwania wakacji składkowych.

Dla zdecydowanej większości uprawnionych przedsiębiorców rozwiązanie to będzie opłacalne i pomocne. Jeśli chcesz skorzystać z wakacji składkowych jeszcze w tym roku, pamiętaj, aby złożyć wniosek w listopadzie.