Od 13 kwietnia 2022 r. weszły w życie przepisy, które wprowadziły m.in. kolejne zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczące zasad naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych oraz ryczałtem. ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 807).
Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorca opłacający podatek PIT na zasadach określonych, tj. według skali podatkowej, liniowy, IP Box (art. 27, art. 30c lub art. 30ca ustawy o pdof), ustala roczną podstawę wymiaru składki zdrowotnej:
– jako różnicę między osiągniętymi przychodami w rozumieniu ustawy o pdof a poniesionymi kosztami uzyskania tych przychodów w rozumieniu ustawy o pdof.
Ustalony w ten sposób roczny dochód przedsiębiorca pomniejsza o kwotę opłaconych w danym miesiącu składek na ubezpieczenia społeczne, pod warunkiem, że:
– nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Przy obliczaniu dochodu przedsiębiorca obecnie stosuje przepisy art. 24 ust. 1-2b ustawy o pdof, lecz nie uwzględnia przychodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym innych niż określone w art. 21 ust. 1 pkt 63a, 63b, 152-154 ustawy o pdof. Przychodami tymi mogą być, np.:
- odszkodowania za szkody w majątku trwałym,
- środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich.
W ten sam sposób przedsiębiorca ustala miesięczną podstawę wymiaru składki zdrowotnej, z tym że w przypadku osób prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów dochód ustala się z uwzględnieniem różnic remanentowych.
Zmiany wprowadziły też zasadę, że dochód do obliczenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej nie jest obecnie powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed dniem 1 stycznia 2022 r. – art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o pdof
Zmieniły się również zasady obliczania przychodu dla celów ustalenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych.
Od dnia wejścia w życie zmienionych przepisów przychód jest pomniejszany o kwoty opłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub odliczone od dochodu, na podstawie ustawy o pdof, bez uwzględniania przychodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym innych niż określone w art. 21 ust. 1 pkt 152-154 ustawy o pdof.