Sprawdź dokładny termin złożenia PIT i rozliczenia podatku dochodowego. Jeśli złożysz zeznanie podatkowe za rok 2024 w terminie i bezbłędnie pozwoli Ci to uniknąć negatywnych konsekwencji, czyli m.in. naliczenia odsetek za zwłokę/ za nieterminową zapłatę podatku. Warto zatem, zapoznać się z obowiązującymi terminami składania zeznań podatkowych w 2025 roku i ich przestrzegać.
Każdy podatnik, który uzyskał przychody w roku podatkowym 2024 musi złożyć deklarację PIT.
Deklarację tą należy złożyć na odpowiednim formularzu PIT. Zeznania PIT można złożyć tradycyjnie jak i elektronicznie. Podatnik ma wybór. Jeśli złożysz zeznanie podatkowe tradycyjnie, zwrot podatku otrzymasz do 3 miesięcy od dnia złożenia. Gdy zdecyduje się na złożenie formularza elektronicznie, zwrot otrzymasz do 45 dni. Jeśli jednak nie złożysz deklaracji w terminie, masz prawo wnioskować o odstąpienie przez US od kary poprzez złożenie.
Termin złożenia PIT za 2024 i rozliczenia podatku
Zeznania podatkowe roczne składamy do końca kwietnia danego roku kalendarzowego za rok poprzedni. Jeśli 30 kwietnia wypada w dzień ustawowo wolny – wówczas termin na założenie deklaracji mija w następny dzień roboczy. Dlatego czasami można spotkać się z informacją, że PIT składamy do 2 maja. W 2025 roku 30 kwietnia wypada w środę, więc jest też dzień na rozliczenie deklaracji.
Jaki rodzaj formularza PIT należy złożyć do Urzędu Skarbowego?
W zależności od źródła dochodów oraz wybranej formy opodatkowania; należy złożyć odpowiedni formularz podatkowy, aby rozliczyć się z fiskusem.
W Polsce najczęściej rozliczajmy się na druku PIT-37, składanym m.in. dla dochodów z tytułu o pracę, umowę zlecenie, o dzieło.
Drugim z kolei formularzem PIT-36 dla przedsiębiorców.
Kolejne to PIT-28 (ryczałt dla przychodów ewidencjonowanych), PIT-36L (w przypadku opodatkowania podatkiem liniowym) lub PIT-38 (dla dochodów kapitałowych).
Rozliczenie PIT 2024/2025 – terminy
Osoba, która osiągała dochody podlegające opodatkowaniu w 2024 r., w Polsce, jest zobowiązana do wypełnienia PIT, złożenia go w urzędzie. Jeśli z rozliczenia wynika, również do opłacenia podatku dochodowego.
Jaki formularz PIT wybrać?
Lista formularzy wraz z krótkim wyjaśnieniem kto powinien je wypełnić:
- PIT-37 – wszystkie osoby, które uzyskiwały dochód wyłącznie za pośrednictwem płatników (zarówno w przypadku umów o pracę jak i umów cywilnoprawnych). Każda osoba, za którą zaliczki na poczet podatku dochodowego były wpłacane przez jej zleceniodawcę lub pracodawcę, musi wypełnić ten właśnie formularz.
- PIT-38 – dla osób, które osiągnęły przychód z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziału w spółkach lub pochodnych instrumentów finansowych.
- PIT-39 – dla osób, które osiągnęły dochód ze sprzedaży nieruchomości lub realizacji praw związanych z nieruchomościami. W przypadku nabycia nieruchomości drogą spadku lub darowizny należy odróżnić podatek dochodowy od podatku od spadków i darowizn.
- PIT-36 – składany przez podatników, którzy sami składali zaliczki na poczet podatku dochodowego – są to najczęściej osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Dotyczy również osób pracujących za granicą lub wynajmujące nieruchomość, a także tych podatników, którzy rozliczają straty z lat wcześniejszych. Osoby, które rozliczają przychód małoletnich w ramach rozliczenia własnych przychodów albo odliczają podatek minimalny od posiadanych środków trwałych również są zobowiązane wypełnić ten druk.
- PIT-36L – formularz ten wypełniają wszelkiego rodzaju przedsiębiorcy, którzy rozliczają podatek liniowy.
- PIT-28 – podatnicy rozliczający dochód opodatkowany na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wypełniają formularz PIT-28. Dotyczy to zarówno osób rozliczających ryczałtem wynajem prywatny nieruchomości i umów pokrewnych. Obowiązuje również przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą oraz wspólników spółek cywilnych oraz jawnych.
- PIT-16A – ta deklaracja obejmuje osoby, które rozliczają się według karty podatkowej.
Które zeznania mogą być automatycznie przygotowane przez fiskusa?
W przypadku formularzy PIT-37 i PIT-38, e-Urząd Skarbowy może wypełnić je za podatnika. Następnie uznać za zaakceptowane i złożone wraz z upłynięciem ostatecznego terminu. Warto takie zeznanie zweryfikować, gdyż nie uwzględnia ono ulg podatkowych, takich jak:
- ulga z tytułu dokonanych darowizn,
- ulga rehabilitacyjna,
- ulga termomodernizacyjna,
- czy ulga na Internet.
Nowe zwolnienia w PIT za 2024 r.
W zeszłe lata pojawiły się również nowe zwolnienia i preferencje podatkowe. Wśród najistotniejszych z nich możemy wymienić:
- Ulga na terminal płatniczy
- Ulga na robotyzację
- Ulga dla inwestujących w alternatywne spółki inwestycyjne
- Zwolnienie z PIT dodatku osłonowego tj. “tarczy antyinflacyjnej”
- Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów darowizn na Ukrainę
- Zwolnienie z PIT świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego
- Ulga na zabytki
Co należy uwzględnić w rozliczeniu PIT za 2024 rok?
Przy rozliczaniu dochodów za rok podatkowy 2024 r. należy uwzględnić:
- podwyższoną kwotę wolną od podatku do 30 000 zł,
- podwyższoną kwotę I progu podatkowego do 120 000 zł,
- obniżoną stawkę podatku PIT przy I progu podatkowym na poziomie 12%.
Jak wypełnić zeznanie podatkowe e-PIT online 2024/2025?
Tradycyjny sposób złożenia zeznania podatkowego PIT wymaga doręczenia wszelkich niezbędnych dokumentów do Urzędu Skarbowego (do którego podatnik należy zgodnie z adresem zamieszkania). Każda osoba może jednak wypełnić swoje zeznanie roczne elektronicznie czyli przez Internet.
Składanie PIT-u przez Internet daje zdecydowaną korzyść. Szybciej można spodziewać się zwrotu nadpłaty podatku – możemy ją otrzymać w ciągu 45 dni od rozliczenia.
Zwrot podatku za PIT 2024/2025?
Zwrot podatku można uzyskać, gdy suma zaliczek wpłaconych na podatek dochodowy przekroczyła rozliczoną roczną kwotę podatku należnego do zapłacenia. W takiej sytuacji podatnikowi należy się zwrot części podatku – tzw. nadwyżki.
Podatnicy, którzy przekażą swoje deklaracje za 2024 r. w formie tradycyjnej, papierowej mogą czekać nawet trzy miesiące na otrzymanie swoich pieniędzy. Osoby, które zdecydują się na wypełnienie i złożenie deklaracji podatkowej online do 45 dni.
PIT po terminie
Jeśli podatnik prześle swoją deklarację podatkową po terminie ustalonym przez Ministerstwo Finansów, może on złożyć wniosek o zaniechanie ukarania, zwany potocznie czynnym żalem.
Czynny żal będzie skuteczny, tylko gdy przyznasz się do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego zanim naczelnik urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego samodzielnie udokumentuje przestępstwo lub wykroczenie.
W sytuacji, gdy ani rozliczenie, ani czynny żal nie dotrą do Urzędu Skarbowego po upływie kilku dni, uznaje się, że termin na złożenie czynnego żalu upłynął, a podatnik popełnił czyn zabroniony.
Podsumowanie
Terminy rozliczeń za 2024 r. ustalone przez Ministerstwo Finansów prezentują się następująco:
- Do 30 kwietnia 2025 roku: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39
- Do 28 lutego 2025 roku: PIT-16, PIT-16A.
Podatnicy mogą nadsyłać swoje zeznania podatkowe zarówno w formie fizycznej, jak i drogą elektroniczną.
Jeśli rozliczenie e-PIT zostało wysłane przez Internet, podatnik może oczekiwać zwrotu nadwyżki w ciągu 45 dni. Jeśli papierowo, termin ten ulega wydłużeniu do trzech miesięcy.
Gdy zapłata podatku z tytułu przychodów wykazanych w rozliczeniu nie została uregulowana, fiskus może nałożyć na podatnika odsetki za zwłokę. Z tego powodu warto rozważyć wypełnienie formularza przed upłynięciem ostatecznego terminu.
Informacje na temat terminów składania zeznań podatkowych są również dostępne na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/finanse/rozliczenie-pit-za-2024-rok-od-15-lutego-do-30-kwietnia
Masz pytania lub potrzebujesz porady? Chętnie porozmawiamy!
Zadzwoń: +48 784 955 666 lub napisz: kontakt@dwaplusjeden.com.
Do usłyszenia!