poradnik podatkowy

Mikrorachunek podatkowy od 01.2020. Dla kogo jest i jak go założyć?

2 stycznia 2020
podziel się na:

– mikrorachunek –

Od 1 stycznia 2020 roku wszedł w życie mikrorachunek podatkowy. Jest to indywidualny rachunek podatkowy, na który zapłacisz do urzędu skarbowego podatek PIT, CIT i VAT.

Wygenerowanie i korzystanie z mikrorachunku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wystarczy go sprawdzić w generatorze na stronie podatki.gov.pl lub w każdym urzędzie skarbowym i wykorzystać podczas przelewu. Przedsiębiorca będzie miał jeden, stały, indywidualny rachunek do wpłat podatków PIT, CIT i VAT.

Na mikrorachunek można wpłacać również odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.

Pozostałe podatki inne niż PIT, CIT i VAT będzie można wpłacać na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych.

Jak założyć i wygenerować mikrorachunek?

Numer mikrorachunku podatkowego można wygenerować na stronie podatki.gov.pl. Można to zrobić nawet tuż przed dokonaniem przelewu podatkowego.

Przedsiębiorca może sprawdzać mikrorachunek wielokrotnie, zawsze wygenerowany zostanie ten sam numer mikrorachunku, który został nadany indywidualnie i zawiera m.in. PESEL lub NIP.

W celu sprawdzenia numer indywidualnego mikrorachunku, wystarczy podać:

  • PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną i nie prowadzisz działalności gospodarczej albo nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT
  • NIP, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT albo jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne

Jeżeli jesteś osobą fizyczną i będziesz mieć do zapłaty podatek z rozliczenia zeznania rocznego PIT za 2019 r., to przed jego zapłatą upewnij się, że znasz numer swojego mikrorachunku podatkowego. Mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na twój ROR.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do 31 grudnia 2019 r.

2020-01-02

biuro rachunkowe mikrorachunek

 kliknij w link: https://dwaplusjeden.com/