Przedsiębiorcy, którzy planują dokonywać transakcji z podmiotami z państw Unii Europejskiej mają obowiązek zarejestrować się dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Rejestracji dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych mają obowiązek dokonać:
a) czynni podatnicy VAT planujący dokonywanie dostaw lub nabyć wewnątrzwspólnotowych, importu usług lub świadczenia usług, dla których podatnikiem będzie unijny usługobiorca,
b) osoby prawne niebędące podatnikami oraz pozostali podatnicy:
dokonujący wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, jeśli wartość tych transakcji w roku podatkowym przekracza 50.000 zł,
dokonujący importu usług od podatników z krajów UE,
świadczący usługi na rzecz podatników z krajów UE, z tytułu których podatek rozlicza nabywca unijny zgodnie z art. 28b ustawy o VAT.
Zawiadomienia o dokonywaniu transakcji wewnątrzwspólnotowych dokonuje się na formularzu VAT-R, wypełniając przeznaczone do tego pozycje w części C.3. Złożenie tego zawiadomienia skutkuje zarejestrowaniem podmiotu przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnika VAT UE.
Podatnik posiadający status podatnika VAT UE musi pamiętać, że w kontaktach z kontrahentami z innych krajów UE jest obowiązany do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.