Wynagrodzenie minimalne bez premii i dodatków

7 października 2024
podziel się na:
W trakcie prac legislacyjnych jest projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Projektowane przepisy wprowadzają wiele istotnych zmian m.in. w zakresie procedury ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz zdefiniowania tego wynagrodzenia.

W projekcie utrzymano dotychczasową zasadę corocznego ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w odniesieniu do prognozowanego na dany rok wzrostu cen towarów i usług. Dodano jednak nowe rozwiązanie, tj. przeprowadzanie aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę co najmniej raz na 4 lata. Wynika to ze wskazań określonych w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

Zmiany mają również dotyczyć samego pojęcia “wynagrodzenie minimalne” za pracę. W obecnym stanie prawnym w zakres tego wynagrodzenia mogą wchodzić – oprócz wynagrodzenia zasadniczego – inne składniki płacowe, z wyjątkiem tych, które są wyłączone na mocy aktualnej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Pracownik wynagradzany na poziomie minimalnym może więc w ramach takiego wynagrodzenia otrzymywać np. premię regulaminową czy uznaniową. Zgodnie z projektem ma to ulec zmianie. Przez wynagrodzenie minimalne w rozumieniu projektowanych przepisów rozumie się bowiem tylko wynagrodzenie zasadnicze, tj. bez dodatkowych składników płacowych.

Nowa ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ma wejść w życie 15 listopada 2024 r., z wyjątkiem regulacji dotyczących wynagrodzenia minimalnego rozumianego jako wynagrodzenie zasadnicze. Te przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Ponadto wynagrodzenie minimalne na 2025 r. będzie ustalone na obecnych zasadach.