10 listopada 2022

Płatnik składek z aktywnym profilem na PUE ZUS w 2023r.

PUE ZUS. Właściciele małych firm, którzy zatrudniają do 5 pracowników, nie mają jeszcze obowiązku posiadania konta na PUE ZUS. Od 1 stycznia 2023 roku – będą musieli je mieć wszyscy pracodawcy oraz osoby samozatrudnione.

Od 2023 roku, zgodnie ze zmianami w przepisach, każdy, kto jest płatnikiem składek, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS. ZUS zachęca żeby takie konta zakładać już dzisiaj. Można to zrobić osobiście w placówce ZUS lub online korzystając ze swojego profilu zaufanego.

Jak aktywować konto na PUE ZUS?

Profil na PUE ZUS nie tylko przyspiesza tempo wymiany korespondencji z Zakładem, ale jest także pomocny przy przekazywaniu dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych do ZUS.

Żeby aktywować indywidualne konto na PUE ZUS, należy najpierw założyć profil na PUE, a następnie go „zaufać”, czyli potwierdzić tożsamość zakładającego profil.

Można to zrobić samodzielnie, czyli założyć konto online i następnie go potwierdzić przy pomocy profilu zaufanego np. w bankowości elektronicznej, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, e-podpisu czy ePUAPu.

Warto śledzić stronę internetową www.zus.pl a na niej zakładkę Szkolenia i Wydarzenia, ponieważ oddziały ZUS często organizują dyżury telefoniczne lub szkolenia online dotyczące PUE ZUS i tam właśnie zamieszczają o tym informację.

Instrukcja jak założyć konto na platformie internetowej jest dostępna na stronie https://www.zus.pl/baza-wiedzy/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/jak-zarejestrowac-konto-na-pue

 

2022-11-10