Jak złożyć wniosek o niezaleganie w podatkach?

18 listopada 2024
podziel się na:
Aby złożyć wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach, należy wykonać kilka kroków. Oto jak to zrobić:

1. Przygotowanie wniosku

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach można uzyskać, składając wniosek do właściwego urzędu skarbowego. Wniosek można złożyć osobiście, listownie lub za pośrednictwem platformy ePUAP.

Wzór wniosku

Wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach powinien zawierać następujące informacje:
– dane identyfikacyjne wnioskodawcy (imię, nazwisko, adres, numer NIP, PESEL, REGON – w zależności od formy działalności),
– informacje o celu uzyskania zaświadczenia (np. ubieganie się o kredyt, dotację, przetarg itp.),
– wskazanie, czy wnioskodawca ubiega się o zaświadczenie dla siebie, czy dla innej osoby (jeśli dla innej osoby, należy dołączyć odpowiednie pełnomocnictwo).

Przykład wniosku:

Wnioskodawca: [Imię i nazwisko / nazwa firmy]
Adres: [Adres]
NIP: [Numer NIP]
REGON: [Numer REGON]
PESEL: [Numer PESEL] (jeśli dotyczy)

Zwracam się z prośbą o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach za okres od [data początkowa] do [data końcowa].

Uzasadnienie: [np. ubieganie się o kredyt bankowy, udział w przetargu itp.]

Data i podpis

 2. Złożenie wniosku

Wniosek można złożyć na kilka sposobów:
– Osobiście w urzędzie skarbowym. Należy udać się do właściwego urzędu skarbowego (zgodnego z miejscem zamieszkania lub siedzibą firmy) i złożyć wniosek.
– Listownie. Wniosek można wysłać pocztą do odpowiedniego urzędu skarbowego.
– Przez ePUAP**: Można także składać wnioski za pośrednictwem platformy ePUAP, korzystając z formularza dostępnego online (potrzebny będzie profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny).

 3. Czas oczekiwania

W terminie do 7 dni roboczych urząd skarbowy powinien wydać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach. Jeśli jednak podatnik nie ma zaległości, zaświadczenie zostanie wydane natychmiast. W przypadku zaległości czas oczekiwania może się wydłużyć.

 4. Opłaty

Za wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach pobierana jest opłata skarbowa. Opłata ta wynosi zazwyczaj 21 zł. Należy ją uiścić przed złożeniem wniosku w kasie urzędu skarbowego lub przelewem na konto bankowe urzędu. Opłatę wpłaca się nie na rachunek urzędu skarbowego, ale na konto urzędu miasta/gminy, na terenie którego znajduje się właściwy urząd skarbowy.

 5. Odbiór zaświadczenia

Po przetworzeniu wniosku, zaświadczenie można odbierać osobiście w urzędzie skarbowym lub odebrać je pocztą (w przypadku wniosku wysłanego listownie).

Pamiętaj, że urząd skarbowy może odmówić wydania zaświadczenia, jeśli podatnik ma zaległości podatkowe lub nie złożył wszystkich wymaganych deklaracji podatkowych.