30 listopada 2021

Polski Ład – nowe zasady rozliczania samochodów leasingowanych

Obecnie samochód po leasingu można wykupić do prywatnego majątku i po 6 miesiącach sprzedać jako osoba prywatna, nie płacąc od sprzedaży podatku dochodowego. Był jedne warunek – samochód nie mógł trafić do majątku firmy.

Od roku 2022 przedsiębiorca, który sprzeda poleasingowy samochód, będzie musiał rozliczyć transakcję w firmie i zapłacić podatek dochodowy.

Zmiana dotyczy samochodów, które najpierw były rozliczane w podatkowych kosztach działalności, a po zakończeniu umowy leasingu kupowane za symboliczną kwotę i przekazywane na prywatne potrzeby.

Przychód z działalności

Z przepisów Polskiego Ładu wynika, że przedsiębiorca, który sprzeda samochód wykupiony z leasingu na cele prywatne, będzie musiał wykazać przychód z działalności gospodarczej. Aby uniknąć tego obowiązku, powinien zaczekać ze sprzedażą aż sześć lat, liczone od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu wycofania auta z firmy.

Zmiana ta dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zarówno samodzielnie, jak i w spółce cywilnej czy jawnej, korzystających z leasingu operacyjnego.

Z przepisu przejściowego wynika, że nowe zasady rozliczenia mają zastosowanie do rzeczy nabytych po 31 grudnia 2021r. Szansę na uniknięcie podatku ma przedsiębiorca, który wykupi auto z leasingu jeszcze w 2021 r. Samochód wykupiony do końca roku zostanie więc rozliczony na zasadach obowiązujących do końca roku 2021. Natomiast sprzedaż samochodu wykupionego w 2022 r. należy rozliczyć w działalności gospodarczej i od dochodu zapłacić PIT.

Czy także VAT?

Ostatnia rata leasingu – podatek od wartości

Do tej pory przedsiębiorca myśląc o pozostawieniu samochodu po zakończeniu umowy leasingowej, mógł decydować się na niską ratę wykupu, która zazwyczaj wynosiła 1 proc. wartości. Często była to kwota podobna do każdej innej raty leasingowej. W praktyce oznaczało to nabycie auta na własność za nawet ok. 1000 zł. Obecnie to od tej kwoty trzeba zapłacić podatek VAT, przy wniesieniu samochodu do majątku prywatnego.

W 2022 roku podatek VAT będzie płacony nie od ceny nabycia, lecz od wartości rynkowej pojazdu. W praktyce oznacza to znacznie wyższą podstawę do odliczenia, np. nie 1000 zł np. 40 tys. zł. Zatem VAT do zapłaty będzie znacznie wyższy.

Możliwość obejścia niekorzystnych przepisów

Jest możliwość obejścia niekorzystnych przepisów. Jednym z pomysłów jest przekazanie leasingowanego pojazdu w darowiźnie osobie bliskiej, która to będzie mogła z kolei dokonać jego sprzedaży już po upływie 6 miesięcy. Nowelizowane przepisy ustawy o PIT mówią wyraźnie o przychodach z odpłatnego zbycia składników majątku, a nie jakiegokolwiek zbycia majątku. Możliwe będzie rozwiązanie, w którym przedsiębiorca wykupuje samochód z leasingu, a następnie obdarowuje nim np. swoją córkę, która następnie sprzeda auto bez PIT po upływie 6 miesięcy.

Na takie rozwiązanie mogą zdecydować się jednoosobowe działalności gospodarcze lub spółki cywilne. W przypadku spółki jawnej konieczna już będzie zapłata podatku od spadków i darowizn. Nie ma bowiem zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Pieniądze uzyskane przez obdarowanego ze sprzedaży samochodu nie powinny trafić z powrotem do darczyńcy. Obie strony powinny się też wystrzegać tego, by po przekazaniu darowizny darczyńca nadal stale użytkował samochód. W takiej sytuacji fiskus mógłby uznać darowiznę za pozorną.

 

Nowe, wyższe limity podatkowe na rok 2022